sobota, 21 listopada 2009

Jak to jest z tym kłusownictwem?

Tak jak w Europie, tak również w Polsce kłusownictwo staje się czymś naturalnym. Było ono i jest jednym ze sposobów zdobywania zwierzyny. Oczywiście pozyskiwanie takie jest nielegalne i wiąże się z karą grzywny. Rodzaje wykroczeń i przestępstw, jakich może ono dotykać określono w ustawie Prawo łowieckie w rozdziale 10, w przepisach artykułu 51-53. Kłusownictwem nazywamy poza pozyskiwaniem zwierzyny przez kłusowników (nie myśliwych) takie zachowanie, które jest niedozwolone również dla myśliwego. Kłusownikiem może być w takim rozumieniu członek Polskiego Związku Łowiectwa.

Niestety jak pokazuje praktyka, często sądy decydują się na taki wyrok, który trudno zaakceptować w stosunku do myśliwych. Warto jednak walczyć o swoje. Nawet dzięki wynajętemu adwokatowi, czy trybowi odwoławczemu. Niestety złapanie kłusownika na gorącym uczynku jest trudne. Istnieją bowiem grupy osób, które polują bez uprawnień, jednak nie wyróżniają się one na tle innych myśliwych. Noszą oni typową odzież dla myśliwych, wysokiej jakości buty, mają również niekiedy nielegalnie w posiadaniu broń.

Jakie wyroki zapadają w sprawach o kłusownictwo? Najczęściej kara pozbawienia wolności w zawieszeniu oraz grzywna, czy opłaty do Skarbu Państwa.

czwartek, 5 listopada 2009

Jakie powinno być naprawdę dobre obuwie myśliwskie?

Obuwie myśliwskie to podczas polowania połowa sukcesu. Ich jakość i trwałość często stanowi o powodzeniu. W sklepach z odzieżą myśliwską otrzymamy obuwie, które uchroni nas przed bardzo niska temperaturą, nawet kilkadziesiąt stopni poniżej zera. Dobry materiał, o odpowiednich właściwościach, zapewnia lekkość obuwia, sprawia, że korzystanie z niego staje się bardzo komfortowe. Jego elastyczność jest doskonała nawet przy temperaturze -30 stopni. Takie obuwie sprawdzi się podczas poruszania się na skuterach śnieżnych, na polowaniach na lodzie, podczas wędrówkach.

Niektóre marki proponują bardzo dobre zaplanowanie struktury butów. Podeszwa gwarantuje dużą przyczepność, bez możliwości potknięcia się, bo wykonana jest z mocnej i grubej gumy. Wyjmowany ocieplacz z butów może być zastosowany wtedy, kiedy jest to naprawdę potrzebne. Wiązana góra nie pozwala dostać się do stóp wody, ale również liści, czy innych zanieczyszczeń. O małej ilość wstrząsów decyduje pięta amortyzująca wstrząsy. Buty myśliwskie powinny być również łatwe w utrzymywaniu w czystości. Myśliwi często także patrzą łaskawym okiem na dobre buty trekkingowe - przykładem popularnej, sprawdzonej marki mogą być choćby buty Meindl (np. Meindl Island PRO MFS)