Po zakończeniu zbiorowego polowania zwierzęta są układane w specjalnej kolejności. Taki układ nazywany jest pokotem lub inaczej rozkładem (stąd oznajmienia – „lis na rozkładzie”, „dzik na rozkładzie”).
Zwierzęta układa się w rzędy na prawym boku, biorąc pod uwagę ich gatunek, płeć, ilość – najczęściej na specjalnym dywaniku z drzew iglastych. Rzędy układa się z prawej na lewą. Specjalne ułożenie daje szybką informację o ilości upolowanych zwierząt. Pokot ma również inne znaczenie. Uznawany jest on również za rodzaj hołdu oddawanego upolowanej zwierzynie.
Hierarchia ważności upolowanej zwierzyny, a tym samym jej miejsca ułożenia jest różna w zależności od obszaru kraju. Zazwyczaj jednak ważniejsza jest większa i bardziej niebezpieczna zwierzyna.
Ułożenie pokotu kończy polowanie. Jeśli jest ono wyjątkowo odświętne, należy również rozpalić ognisko. Następnie należy zgłosić raport prezesowi koła w postaci ilości upolowanej zwierzyny. Kolejno następuje odegranie sygnału dźwiękowego. Często praktykującym obyczajem łowieckim jest ogłoszenie króla polowania czy króla pudlarzy. Zakończenie polowania to wygłoszenie formułki i zagranie dźwięku oznajmującego o zakończeniu łowów.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz